This site provides information using PDF, visit this link to download the Adobe Acrobat Reader DC software.

About Tukwila School District People

Maryan Abdow

Quality Engagement Specialist

Hamsa Abdulle

Special Education ESP

Bridgette Agpaoa Ryder

Director District 3

Darlene Aguiluz

Office Manager

Domingo Aguirre

Food Service Helper / Server

Gloria Aguirre

Food Service Lead

Imi Aiona

1st Grade Teacher

Guled Ali

Parent - Community Liaison

Gina Allen

Teacher

Robin Allsopp

Elementary Secretary

Balentin Anaya

Paraeducator

Kim Arambula

2nd Grade Teacher

Jeffrey Baker

Executive Director of CTE, Data and Technology Services

Jazma Ball

ECSE ESP

Laura Barnes

Social Studies Teacher

Charlotte Bartley

Office Manager

Keasha Beard

Registrar

Tina Belknap

ECSE Teacher

Jennifer Benitez

3rd Grade Teacher

Audrey Bennett

Special Education Inclusion Teacher

Pamela Bila

LRC2 ESP

Brad Bjorlo

Special Education Teacher

Kristin Boline

Math Interventionist

Shelbye Brady

Literacy Interventionist

Perian Breuer

Kindergarten Teacher

Amy Brown

ECEAP Family Support Specialist - Thorndyke

Nick Brown

Kindergarten Teacher

Charletta Browne

Elementary Secretary

Pamela Brundage

Technology Specialist I

Megan Brusnighan

Literacy Interventionist

Larae Butler

Literacy ESP

Sonya Byorick

Kindergarten Teacher

Joe Camacho

ELL Teacher

Liliana Cardenas

Director of Maintenance, Operations and Capital Projects

Brendan Carpenter

Math Teacher

Molly Carter

Literacy ESP

Theresa Cassell

Thorndyke Elementary Head Custodian

Kassey Castro

Choral Teacher

Grace Caudillo

French Teacher

Yvonne Chesak

Teacher Librarian

Laurie Clark

Assistant Principal

Coleman Coates

5th Grade Teacher

Arita Colin

Health Assistant

Adrienne Cook

Special Education Teacher

Alex Crawford

Reconciliation Specialist

Kenneth Crawford

CTE and Yearbook Teacher

Kyla Crawford

4th/5th Grade Teacher

Colleen Crowe

4th Grade Teacher

Michael Croyle

District Behavior Specialist

Cynthia Cruse

Health Assistant

Sheila Curfman

Asst Cook/Cashier

Katrice Cyphers

Extended Learning Program Specialist

Louis D'Andrea

Health / Fitness Teacher

Binita Dahal

Parent - Community Liaison

Suparna Das

ECSE ESP

Jane De Mello-Long

Administrative Assistant

Maria De Villa

Kindergarten Teacher

Emily DeJulio

English Language Arts Teacher

Molly Deming

Reading Interventionist

Pat Deprez

1st Grade Teacher

Bagya Dinesh

Speech Language Pathologist

Presca DiOro

Special Education ParaEducator

Doris Dittmore

Kindergarten Teacher

Edin Djuderija

Showalter Middle School Head Custodian

Ben Doty

5th Grade Teacher

Megan Douglas

3rd Grade Teacher

Jamila Dow

ECSE ESP

Aaron Draganov

Executive Director of Human Resources & Labor Relations

Krystyna Dral

Health Assistant

Terra Dupont

Family Support Specialist - ECEAP - Cascade View

Maria Edwards

Transportation Safety & Training Specialist

Lisa Elizondo

ECSE Teacher

John Era

Bus Driver

Luis Escamilla

Secondary ELL Specialist & BEST Mentor Support

Eric Estorga

Technology Specialist II

Dr. JoAnne Fabian

Chief Academic Officer

Brenna Fain

1st Grade Teacher

Kierstynn Fallon

Administrative Assistant

Jennifer Fichamba

Gear Up Specialist

Richard Figel

Math Teacher

Maria Flack

Teacher Librarian

Alberto Florez Meza

Parent - Community Liaison

Stephanie Gallardo

Social Studies Teacher

Andrea Gamboa

Social Studies Teacher

Ellen Gengler

HR Coordinator

Kelly Gifford

2nd Grade Teacher

Angie Gill

Teacher

Andy Giron

PE / Health Teacher

Cynthia Golston

Assistant Principal

Jacqueline Gonzales

Head Start Lead Teacher

Karen Gonzales

Lead ECEAP Teacher

Karen Gonzalez

ECEAP Lead Techer

Kimberly Goodman

Social Worker

Gwynna Gostisha

2nd Grade Teacher

Michelle Graves

2nd Grade Teacher

Brian Gregg

School Counselor

Julie Grosche

School Counselor

Sejdefa Hadzihasanovic

Head Start Assistant

Maricel Haessig

Capital Projects Professional

Eric Hall

Math Teacher

Ruby Harrington

Helper/Server

Geniqua Harris

Personal Fitness Technician Teacher

Marva Harris

Security Officer

Rick Harwood

Interim Principal

Sheryl Havens

Psychologist

Frank Haydon

PE Teacher

Theren Hayes

Integrated Instructional Technology Trainer

Sarah Hendrickson

2nd/3rd Grade Teacher

Liz Hepner

School Counselor -- Student last names O-Z

Erin Herda

Teacher

Julie Herdt

Quality Engagement Specialist

Flip Herndon

Superintendent

Michelle Hill

Payroll Specialist / Benefits Coordinator

Melissa Hoang

ECSE Psychologist

Dan Holt

Teacher

Diane Hood

2nd Grade Teacher

Anne Huckins

2nd Grade Teacher

Katie Hugo

1st Grade Teacher

Ruth Hundtofte

Teacher Librarian

Emily Hunt

ELL Teacher

Mohamed Ibrahim

4th Grade Teacher

Nurryyah Ibrahim

District Assessment Specialist

Emmett Jackson

Bus Driver

Lois Jackson

Helper/Server

Sally Jerome

Director of Employee Services

Alicia Jimenez

Special Education Paraeducator

Lindsey Johnny

Paraeducator

Kristy Johnson

ELL Teacher

Megan Johnson

2nd Grade Teacher

Harvard Jones

Athletic Director

Nora Jungbluth

Guidance Counselor

Huizhu Kalin

Special Education Paraeducator

Jeffery Kaufman

Art Teacher

Susan Kelly

Director of Transportation

Thomas Kelly

Bus Driver

Alla Khryukina

ECEAP Preschool Paraeducator

Jenny Kim

ELL ESP

Grant Kinnee

Physical Therapist

Ivan Kistol

Cascade View Head Custodian

Carol Kitano

Special Education Teacher

Brian Kluender

Spanish Teacher

Perpetua Knittel

Special Education Paraeducator

Rachel Knudten

Speech Language Pathologist

Stephanie Kodis-Fisher

3rd Grade Teacher

Deborah Kohr

Executive Assistant to the Superintendent and the Board of Directors

Deborah Kolar

Special Education Paraeducator

Christopher Kraght

English Language Arts Teacher

Hsian-Yu Kuo

Director of Information Technology

Merissa Laigo

Special Education ESP

Jamie Lane

Head Start Lead Teacher

Julie Lane

Special Education ESP

Susan Lane

Special Education Paraeducator

Susan Larue

Special Education Paraeducator

Claude Laude

Social Studies Teacher

Tina Lawson

1st Grade Teacher

Tom Layer

Head Custodian

Karen Le

1st Grade Teacher

Angela Lee

Speech Language Pathologist

Rebecca Leedham

1st Grade Teacher

Jeffrey Lewis

Math Teacher

Laura Linde

School Counselor -- Student last names H-N

Amanda Littlefield

Music Teacher

Clint Long

Assistant Principal

Djuan Lowe Piper

Paraeducator

Loi Mac

Food Service Helper / Server

Yasir Magsoosi

Paraeducator

Katie Mahan

5th Grade Teacher

Alex Manchik

Maintenance Worker

Rokiyah Manhsour

Administrative Assistant

Rodica Marchis

Helper/Server

Diane Marestein

Attendance Secretary

Artis Martin

Custodian

Crystal Martinez

Kindergarten Teacher

Carrie Marting

Teacher Librarian

Ferid Masic

Maintenance Worker

Susan Mathisen

Reading Paraeducator

Tammy Maxwell

Bus Driver

Cody Maynor

Band Teacher

Laura McAdams

Special Education Paraeducator

Tamara McCarthey

2nd Grade Teacher

Lauren McClelland

Kindergarten Teacher

Jon McDonnell

Physical Education Teacher

Melissa McLean

1st Grade Teacher

Shaun McMurtry

Maintenance and Operations Assistant

Katrina Mercado

Kindergarten Teacher

Eleanor Messerer

Reading Paraeducator

Angela Meyer

Office Manager

Duane Meyer

3rd Grade Teacher

Bev Miller

Office Manager

KC Monson

Security Officer

Alexandra Montgomery

Food Service Helper / Server

Aracely Montufar

Office Assistant

Torri Munroe

Custodian

Morgan Music

Music Teacher

Billy Napier Jr

Art Teacher

Devi Narakulla

Asst Cook/Cashier

Lori Neville

Kitchen Manager

Heather Newman

Director of Early and Elementary Education

Hongyan Newton

ELL Teacher

Elisa Ngiralmau

Elementary Lead

Kim Norris

Librarian / Lab Teacher

Hani Nur

Kindergarten Teacher

Victoria O'Neil

Asst Cook/Cashier

Ohn Ohnmar

Parent - Community Liaison

Clare Olson

3rd Grade Teacher

Chelsea Ostiguy

Special Education Teacher

Nichelle Page

Quality Engagement Specialist

Mary Beth Paquette

District Nurse / Health Coordinator

Maureen Parsons

3rd Grade Teacher

Eryn Pate

Science Teacher

Tina Patterson

Tukwila Elementary Head Custodian

Mylene Patton

Assessment Specialist

Cynthia Perez

Assistant Principal

Rebekah Peterson

ASB Bookkeeper / Athletics

Kimberly Peterson Watson

4th Grade Teacher

Say Phay

LRC2 ESP

Lisa Pie

Office Manager

Jennifer Pinkowski

LRCII Special Education Teacher

Susan Plankey

LRC2 Teacher

Julie Polwarth

CTE Teacher

Sopomarie Potoa'e

Special Education ESP

Necia Poulson

Food Services - Office Assistant

Kevin Pratap

Science Teacher

Jill Quy

ELL ESP

Eleanor Raban

ELL Paraeducator

Melissa Ramirez

Assessment Specialist

Teresa Ramirez

Kindergarten Teacher

Tim Renz

Science Teacher

Larry Responte

Maintenance Worker

Paulina Ricco

Paraeducator

Marcy Rice

Technology Specialist

Charles Riess

Bus Driver

Lisa Ring

5th Grade Teacher

Dalton Rockwell

Social Studies Teacher

Nazarene Rokonaki

Special Education Teacher

Jessica Roulston

4th Grade Teacher

Christine Rouner

Kindergarten Teacher

Rita Ruffino

Lead Cook, Thorndyke Elementary School

Elijah Ruhl

Security Officer

Cory Ryason

LRC1 Teacher

Carlin Salisbury

4th Grade Teacher

Grace Saturnino

2nd Grade Teacher

Brenda Schenck

Counseling Secretary

Hannah Schenck

Kindergarten Teacher

Thomas Schlenker

Math Teacher

Raiford Schriber

Math Teacher

Mary Schultz

Psychologist

Brian Seigel

Math Teacher

Hillary Self

Humanities Teacher

Sreymom Serey

3rd Grade Teacher

Rachel Sewell

Special Education ESP

Matiah Shaman

Math Teacher

Dawn Sharp

Head Start Family Support Specialist - Thorndyke

Maggie Shay

English/Humanities Teacher

Matthew Shields

2nd Grade Teacher

Lisa Siler

LRC2 ESP

Elaine Simons

Art Teacher

Lorae Sisley

ELL Specialist

Reinalyn Sitzler

Educational Support Professional

Seann Sivly

Math Interventionist

Adam Skarr

Special Education Teacher

Valerie Sloane

Special Education Teacher

Jenni Standard

College and Career Counselor

Julie Stanley

Prod Kitchen Mgr

Abby Stark

ELL Teacher

Joshua Stevenson

English Language Arts Teacher

Carrie Stradley

ELL Teacher

Melvin Suria

Special Education Paraeducator

Monica Sutton

Library Material Tech

Tammy Tauiliili

Social Worker

Candi Terry

English Language Arts / Theatre Teacher

Kristin Theobald

English Language Arts Teacher

Nichole Thomaselli

Science Teacher

Jezzle Ticar

Psychologist

Patricia Timm

Special Education Para Educator

Jennifer Tison

5th Grade Teacher

Maria de los angeles Toro-Raygoza

Food Service Helper / Server

Jorge Torres

School Counselor -- Student last names A-G

Joe Tran

School Resource Officer

Thu Tran

Teacher

Tony Tran

Bus Driver

Brandi Travess

Physical Education Teacher

Millais Tsang

Science Teacher

Sarina Tsang

Music Teacher

Kathi Turner

Stay in School Coordinator

Aracelis Urbina

English Language Arts Teacher

Julie Valentine

1st Grade Teacher

Alisha Van Lier

ELL Educational Support Professional

Pamela Villaruz

1st Grade Teacher

David Vong

Social Worker

Heather Wallendahl

Math Interventionist